Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co z umowami przedsiębiorców z Honkongu i Singapuru (2)

13 marca 2020 | Biznes | Jarosław M. Jankowski

Środki bezpieczeństwa, kwarantanny pracowników i ograniczenia podróży wprowadzane na szczeblu rządowym w odpowiedzi na narastającą falę zachorowań nowym koronawirusem COVID-19 (ang. novel coronaviurs) znacząco wpływają na bieżącą działalność przedsiębiorstw w Hongkongu i Singapurze współpracujących bezpośrednio lub pośrednio z kontrahentami chińskimi.

Pojawia się coraz więcej pytań i sporów związanych z konsekwencjami prawnymi niewywiązywania się z zobowiązań umownych, w sytuacji gdy zawarte umowy podlegają prawu Hongkongu lub Singapuru.

W odróżnieniu od prawa chińskiego opartego na systemie prawa cywilnego (stanowionego), prawo Hongkongu oraz Singapuru wywodzi się z tradycji krajów anglosaskich i oparte jest na systemie prawa precedensowego (ang. common law) przewidującego inne rozwiązania prawne.

Siła wyższa a lokalne prawo

Przedsiębiorcy szukający rozwiązania obecnych problemów w pierwszej kolejności powinni dokonać analizy zawartej umowy w szczególności w kontekście postanowień regulujących kwestie siły wyższej oraz prawa, pod które podlega dana umowa. W prawie chińskim siła wyższa jest dobrze znanym mechanizmem prawnym. Idąc ścieżką interpretacji przyjętą przez Sąd Najwyższy Chińskiej Republiki Ludowej odnośnie do koronawirusa SARS oraz, jaką zajmuje obecnie rząd Chiński, zachorowania z powodu koronawirusa COVID-19 lub wprowadzone w jego wyniku środki bezpieczeństwa i ograniczenia podróży (łącznie lub indywidualnie) wypełniają przesłanki obiektywnego, nieuniknionego zdarzenia, które jest niemożliwe do przewidzenia i przezwyciężenia. Tym samym na gruncie prawa chińskiego będą one uznawane za zdarzenia siły wyższej, o ile strony nie uregulowały tego zagadnienia odmiennie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11607

Wydanie: 11607

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Okładka reklamowa

Ekologia i Rynek A29

Sport A30

Nieprzypisane

Zamów abonament